fallback

ЕС може да наложи санкции на Русия и заради кризата в Сирия

Европейските лидери ще обсъдят проблемите с миграцията и търговските отношения на ЕС с трети страни

17:52 | 20.10.16 г. 6

Европейският съюз (ЕС) трябва да остави отворена възможността за налагане на санкции срещу Русия заради ситуацията в Сирия. Това заяви председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск преди началото на днешната среща на върха в Брюксел.

Пред журналисти той уточни, че лидерите на общността няма да обсъждат тази възможност днес, но тя не трябва да бъде изключена.

Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Федерика Могерини също потвърди, че темата няма да бъде дискутирана. Сирия обаче ще присъства в дневния ред на Съвета основно с хуманитарната криза в Алепо и нуждата от помощ в тази насока, както и какви усилия полагат европейските институции за решаването на кризата в страната.

Могерини коментира още, че ще запознае лидерите на ЕС с проблемите по отношение на миграцията и плановете за намаляването на бежанците от Африка, както и връзките между ЕС и Русия.

Това, което се случва в Алепо е недопустимо, категоричен е и българският премиер Бойко Борисов. Той уточни, че санкциите вредят на бизнеса и икономиката, но има нещо по-важно от икономическата изгода - човешкият живот.

Борисов посочи, че ще подкрепи нови санкции срещу Русия заради Сирия, ако по този начин бъдат върнат всички на масата за преговори по повод кризата в страната.

България иска отпадането на санкциите срещу Русия заради Крим, ако бъдат спазвани условията, постигнати при мирните споразумения в Минск, посочи още Бойко Борисов.

Основната тема на Съвета на ЕС утре (петък, 21 октомври) ще бъдат търговските споразумения с трети страни. Лидерите трябва да дискутират подписването на търговското споразумение с Канада - CETA. Доналд Туск изрази надеждата си, че Белгия ще покаже, че може да постигне компромис, визирайки нежеланието на един от регионите - Валония, да подпише споразумението.

На CETA се противопоставя и България. В сряда на заседанието на Министерския съвет беше решено, че страната ни ще подпише споразумението след отпадането на визовия режим за българите. Не може да има свободна търговия между страните, ако останат визите за българските граждани.

От Брюксел Борисов поиска сигурни гаранции, че от декември 2017 година всички български граждани ще могат да пътуват свободно до Канада, за да подпише CETA. "позицията ни е честна и правилна", смята той. 

Преговорите по споразумението бяха финализирани в края на 2014 г.

На срещата на върха за първи път ще присъства и премиерът на Великобритания Тереза Мей. Пред журналистите в Брюксел тя беше категорична, че Великобритания ще напусне ЕС, но дотогава страната ще бъде пълноправен член, а след това - силен партньор на общността. Тя настоя и за единна реакция на ЕС по отношение на "руската агресия" в Сирия. 

По отношение на Brexit председателят на Европейския парламент Мартин Шулц отбеляза, че Великобритания не е активирала чл. 50 от Договора за ЕС, тоест преговори все още не могат да започнат. Той очаква Мей да даде ясен сигнал за плановете на британското правителството за напускане на Общността. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:41 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още